Q&A dla Inwestorów
Dlaczego akcje Grupy AB mogą być oceniane jako atrakcyjna inwestycja giełdowa?
Grupa AB jest największym dystrybutorem sprzętu IT i elektroniki użytkowej w Polsce i regionie CEE z przychodami rzędu 13,5 mld zł rocznie (dane za rok kalendarzowy 2021). To polska firma, która myśli i działa długoterminowo, a bezpieczeństwo jest wpisane w jej strategię rozwoju. Grupa AB ma silne, zdrowe finanse i nowoczesną logistykę, obsługuje największą bazę klientów w regionie CEE (ponad 16 tys. podmiotów) – jest dystrybutorem pierwszego wyboru, posiadając w ofercie kompleksowe portfolio światowych marek. Spółka jest również wiodącym dostawcą kompleksowych rozwiązań e-commerce dla swoich partnerów handlowych, wykorzystując w swojej działalności technologie jutra (machine learing, AI, RPA), osiągając najwyższą efektywność działania w branży. Aktualne rekomendacje analityków (stan na maj 2022) to „kupuj” z cenami docelowymi wyższymi o kilkadziesiąt procent od obecnego kursu na GPW.
Czy Grupa AB wypłaca akcjonariuszom dywidendę?
Tak. Grupa AB jest spółką dywidendową (Zobacz więcej). Mamy również uruchomiony skup akcji własnych, poprzez który dzielimy się zyskami z akcjonariuszami. Decyzje w tym zakresie podjęło Walne Zgromadzenie.
Jak Grupa AB odnajduje się w obecnej sytuacji geopolitycznej?
Strategicznie Grupa AB nie zaangażowała się nigdy biznesowo na wschód od polskiej granicy. Bezpośrednio nie odczuwamy skutków rosyjskiej agresji na terytorium Ukrainy, skupiamy się na dalszym rozwoju. Jednocześnie – podobnie jak w przeszłości np. w obliczu pandemii koronawirusa (ogólnopolska akcja #AByrazem) – uruchomiliśmy akcję #AByrazem dla Ukrainy, w ramach której pomagamy na wielu płaszczyznach, zarówno rzeczowo jak i finansowo. Nasza spółka zależna Alsen uruchomiła program zbiórki używanych laptopów, które następnie odświeży (software i hardware) i poprzez Ministerstwo Edukacji i Nauki przekaże dla ukraińskich dzieci. Szczegóły można znaleźć na stronie www.alsen.pl/abyrazemdlaukrainy
Co jest mocną stroną Grupy AB w stosunku do innych dystrybutorów IT na rynku w Polsce?
Można wskazać szereg przewag konkurencyjnych, które sprawiły, iż Grupa AB – startując od zera w 1990 roku – osiągnęła pozycję lidera rynkowego, który systematycznie zwiększa przewagę rynkową. Można mówić o kwestiach strategicznych, efektywności operacyjnej, nowych technologiach czy kulturze organizacyjnej. Wszystko sprowadza się jednak do tego, że Grupa AB wsłuchuje się w potrzeby swoich partnerów handlowych, klientów, a jednocześnie antycypuje zmiany rynkowe i aktywnie kreuje rynek, aby maksymalizować wnoszoną wartość dodaną do łańcuchów wartości.
Jakie są prognozy dla rynku dystrybucji IT w Polsce na najbliższe miesiące?
W tym roku nie jest łatwo o optymizm (wojna, inflacja, niedobór fachowców, zakłócenia łańcucha dostaw), jednak analitycy Gartnera mają dobrą wiadomość dla branży – wszystkie te problemy nie spowolnią wydatków IT. Patrząc na rynek w wymiarze globalnym przewiduje się, że w 2022 r. nakłady na IT zwiększą się o 4 proc. wobec 2021 r. i wyniosą 4,43 bln dol. To niewiele mniej, niż zakładano w styczniu br. (4,45 bln dol.). Zachęcamy do zapoznania się z pełnym artykułem magazynu CRN.