Za nami 19. edycja Akademii Integracji AB S.A.
Merytoryczne dyskusje podczas paneli ekspertów. Wartościowe, biznesowe spotkania w formule „speed meeting”. Prezentacje innowacyjnych rozwiązań na stoiskach producentów i liczne atrakcje.
A to wszystko utrzymane w atmosferze sprzyjającej budowie relacji, w wyjątkowych przestrzeniach Cukrowni Żnin. Tak w kilku słowach można podsumować 19. edycję Akademii Integracji – jedno z najważniejszych wydarzeń na polskim rynku IT. Jej organizatorem jest polska spółka AB S.A. – lider dystrybucji IT w regionie Europy Środkowej. Tematem przewodnim tegorocznego eventu była „Sztuczna inteligencja, nowa rzeczywistość w biznesie”.
Grupa AB po raz kolejny zaprosiła do wspólnej dyskusji najważniejszych resellerów, integratorów, liderów branży IT i producentów rozwiązań Enterprise. Hasłami, wokół których toczyły się rozmowy, były: „przyszłość branży”, „sztuczna inteligencja” i „nowoczesne rozwiązania IT”. Co ważne, 19. edycja wydarzenia okazała się pod wieloma względami rekordowa.
– 19. edycja Akademii Integracji to rekordowa ilość niemal 300 uczestników: producentów, resellerów i integratorów. Wydarzenie to doskonała okazja do tego, aby wspólnie wymienić się doświadczeniami i informacjami, w którą stronę będzie zmierzał rynek w najbliższym czasie – tłumaczy Patrycja Gawarecka, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu AB S.A. – Ponadto, na Akademii Integracji odbyło się ponad 100 spotkań biznesowych 1:1 i dwa panele dyskusyjne. Mieliśmy też możliwość zobaczyć ponad 20 bardzo ciekawych stoisk producentów IT. Podsumowując, tegoroczna Akademia Integracji AB była pod wieloma względami rekordowa – dodaje Patrycja Gawarecka.
Akademia Integracji jest wydarzeniem cyklicznym skutecznie odpowiadającym na potrzeby branży IT
Licznie zgromadzeni uczestnicy podkreślali, że cenią Akademię Integracji AB za możliwość spotkania się w jednym miejscu z przedstawicielami tak wielu firm i różnych gałęzi rynku. Chodzi o spotkania na żywo i w swobodnej atmosferze, niemal niczym nieograniczony czas i poczucie bycia częścią społeczności skupionej wokół Akademii. To, jak mówią – inspiruje, buduje relacje i pozwala na wymianę doświadczeń.
– Możliwość spotkania się na żywo to ogromna wartość dla nas, dla rozwoju biznesu i dla relacji. A to nieocenione w dobie ciągłych spotkań online – tłumaczy Andrzej Gnyp, Business Development Manager w Fujitsu. – Lecz Akademia Integracji AB to nie tylko spotkania. Agenda przewiduje wiele elementów angażujących uczestników do działania. Mam na myśli panele dyskusyjne, które są bardzo ciekawą formą na rozmowę i wzajemną inspirację. Mamy tutaj też czas, tj. cały dzień i więcej, aby porozmawiać o wszystkim, a to sprzyja kreatywności, relacjom i budowaniu biznesu.
Akademia pozwala też poznać lepiej punkt widzenia partnerów na różne aspekty biznesu i tematy.
– Podczas Akademii Integracji AB, która na stałe wpisała się do kalendarza wydarzeń polskiej branży IT można lepiej poznać spojrzenie producentów i firm branży IT, na to, jak może wyglądać przyszłość. Możemy tu porozmawiać o biznesie, o technologiach i o projektach, które mamy wspólnie wdrożyć i dzięki temu zbudować lepszą przyszłość cyfrową w Polsce – tłumaczy Kamil Jóźwiak – Product and Solutions Specialist w Dell Technologies. – Obecność tutaj otwiera wiele nowych możliwości. Preferuje w tego typu wydarzeniach spotkania jeden na jeden i bardzo cieszę się, że ta sprawdzona formuła uwzględnia dużo czasu na networking i właśnie takie spotkania.
Sztuczna Inteligencja niejedno ma imię
W związku z tym, że tegoroczna Akademia Integracji AB odbyła się pod hasłem: „Sztuczna inteligencja, nowa rzeczywistość w biznesie”, temat AI zdominował wszelkie dyskusje. Dało się to odczuć zarówno na stoiskach vendorów z rozwiązaniami IT, jak i podczas dyskusji w trakcie paneli ekspertów oraz w licznych rozmowach przy kawie.
– Trzeba podkreślić, że sztuczna inteligencja w biznesie to nie jest nic nowego. W innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych, czy np. w branży bankowości, jest ona obecna od lat. My mówimy o nowej rzeczywistości dzięki temu, że sztuczna inteligencja przeszła do tzw. mainstream i jest ona coraz szerzej dostępna dla klientów końcowych. To z pewnością będzie z korzyścią dla całej branży, zarówno dla dostawców technologii, rozwiązań, jak i samych przedsiębiorstw, które mogą zdobywać przewagę dzięki AI – mówi Michał Stochmal, Commercial Business Development Executive w AMD.
Eksperci poza typowo futurystycznymi wizjami mówili bardzo konkretnie o tym, w jaki sposób sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w biznesie już dzisiaj.
– Dziś doszliśmy do takiego momentu, gdzie faktycznie, na urządzeniach osobistych takich jak telefony nieświadomie korzystamy ze sztucznej inteligencji w wielu przypadkach. Począwszy od aparatu fotograficznego, przez edycję zdjęć, po mówienie do telefonu. To wszystko działa dzięki algorytmom opartym o sztuczną inteligencję, możliwej do obsłużenia dzięki procesorom i kościom pamięci, które produkujemy – dodaje Maciej Kamiński, Director of Memory Business (Poland & CEE) w Samsung.
W podobnym tonie wypowiada się Andrzej Gnyp, Business Development Manager Fujitsu: wspomagamy pracę lekarzy w obrazowaniu zdjęć rentgenowskim. Oprogramowanie weryfikuje każde zdjęcie, a celem jest to, abyśmy mogli dłużej żyć. Poza tym monitorujemy infrastrukturę techniczną na pociągach, na dronach i robimy wiele więcej. Udostępniamy rozwiązania wspierające kamery, które są w stanie „wyłapać”, kiedy następuje kradzież, czy jakieś inne nadużycie czy wykroczenie. I robimy to, od kiedy pamiętam.
Ogromna dawka inspirującej wiedzy
Eksperci podczas paneli dyskusyjnych byli zgodni co do tego, że nie wolno bać się AI, ale szukać jej dobrych stron i szans dla jej wykorzystania. W końcu daje ona ogromne możliwości także dla mniejszych i średnich firm. Niemniej, sztuczna inteligencja zastąpi człowieka. AI powinna jednak wyręczać nas w prostych, powtarzalnych i czasochłonnych czynnościach. Przy okazji, dla obsługi sztucznej inteligencji i całego obszaru wielu dziedzin wokół niej, powstaną też nowe miejsca pracy – przyznali eksperci.
Równie ciekawie było na stoiskach wystawców, tj. czołowych producentów rozwiązań IT. Wiele działo się m.in. na stoisku AB Innovation Designer (AID) – projektu należącego do AB S.A.
Specjaliści AID wraz z partnerami: byteLAKE, EnterPrise, Scanway i Queris, zaprezentowali demo rozmaitych rozwiązań, które dzięki wsparciu sztucznej inteligencji m.in. wykrywają wady produkcyjne w trakcie realizacji, przygotowują symulacje mieszania farb, monitoring lotniczy i analizy różnych obszarów: poprawności nadruków i kodów kreskowych, czy analizy dla wsparcia utrzymania ruchu produkcji. Była to wyjątkowa sposobność, aby na żywo zobaczyć, jak w praktyczny sposób można wykorzystać sztuczną inteligencję w biznesie.
W trakcie wydarzenia swoje wystąpienie miał również gość specjalny tj. Tomek Graszewicz, szkoleniowiec, założyciel społeczności AI Wizards skupionej wokół kreatywnych narzędzi AI. Wygłosił on power speech pt. „AI w praktyce – 10 możliwości kreatywnego zastosowania sztucznej inteligencji”, po którym dyskusja wydawała się nie mieć końca.
Uczestnicy wydarzenia mogli też zrealizować „na gorąco” grafiki z wykorzystaniem Midjourney, a wszystko w oparciu o własne prompty i hasła.
Podsumowując: Akademia Integracji AB to wyjątkowa okazja do wymiany poglądów, prezentacji innowacyjnych rozwiązań i do zbudowania relacji z innymi uczestnikami rynku: resellerami, integratorami, liderami branży IT i producentami rozwiązań. Jednocześnie, spółka AB ponownie zorganizowała wyjątkowe wydarzenie, które spełnia potrzeby jego wszystkich uczestników. A całość jak zwykle w wyjątkowej oprawie: wspaniałej atmosferze i w klimatycznych wnętrzach Cukrowni Żnin.
Pozostałe szczegóły znajdują się na stronie wydarzenia: https://ai.ab.pl/ .
Za udział w wydarzeniu dziękujemy Sponsorom wydarzenia:
Platinum: Dell Technologies, Hewlett Packard Enterprise, Aruba, Samsung
Gold: AMD, Fujitsu, HP, IEIT Systems, Lenovo,
Silver: AID – AB Innovation Designer, APC by Schneider Electric, Centrum Kompetencyjne AB S.A., DICOTA, Eaton, Intel, Lanberg, Legrand, Solution Provider, Microsoft, Targus oraz Zyxel.